سلوک

حساب و کتاب

شنبه, ۲۹ آبان ۱۳۹۵، ۱۱:۱۱ ب.ظ

داستان کوتاه


دروغ گفتی؟ 


خب بله دروغ گفتم. 


دروغ مصلحتی؟ 


نه! دروغ دروغ است؛ مصلحتی می شود کلاه شرعی. من کلاه شرعی بلد نیستم سر کسی بگذارم. اگر بلد بودم تا الان اینهمه نماز و دعا و روزه ام به جایی رسیده بود. ته دلم می گویم خدایی اگر باشد که شاهد خم و راست شدن من باشد، بداند اگر من جای او بودم اصلاً این نماز را قبول نمی کردم. می گفتم مال خودت! برو بنویس به حساب ورزش یا رفع تکلیف در بهترین حالت. می گفتم بابا جان من! دو رکعت نماز بخوان که تویش من هم باشم. که بفهمی چه می گویی به جای تکرار حفظ شده هایی که یک روز جلوی تخته سیاه تحویل معلم داده ای و همینجوری رفته توی کله ات بی هیچ محتوایی، بی هیچ ارزشی، بی هیچی!


نمی توانستی راستش را بگویی خب!


چرا می توانستم. نه لال می شدم، نه کور می شدم، نه کشته می شدم، نه از ارث محروم می شدم، حتی احتمال اینکه بهم سیلی بزند نزدیک صفر بود. ولی دروغ گفتم. چون دلم می خواست مثل وقت هایی که دروغ تحویل همه مان داده، دروغ تحویلش بدهم. که مثل پرتره خوشایندی که از خودش در برابر چشم هامان ساخته و اجازه خط زدنش را بهمان نمی دهد، مزورانه خوب باشم در نگاهش. چون یکی باید بالاخره بد شود و جواب بدی ها را با بدی بدهد. وگرنه اگر قانون زمین «خوبی در برابر بدی» بود، گاندی جای هیتلر نشسته بود. من دروغ گفتم تا آن ادم بده ای باشم که تیر خلاص می زند زیر گلوی قربانیانی که کور شده اند. 


خب.


خب که خب. فردا روز قیامتی اگر باشد، خدایی اگر باشد، مواخذه ای اگر باشد، من او را مواخذه خواهم کرد راجع به سر و ته بودن همه چیز در دنیا. راجع به دروغ هایی که آدم ها را بالا می کشیدند. و صداقت هایی که می کشتند. بعد اگر جواب قانع کننده ای داشته باشد، که چطور به سرش زده همچین دنیای وارونه ای بسازد و انتظار داشته باشد خفاش نشویم، من هم با پای خودم می پرم توی جهنمش.


راستش را بهش می گفتی و می شدی آدم خوبه مستقل از همه بدی هایی که دور و برت هست. چه می شد؟


هیچ! آب از آب تکان نمی خورد. دنیا ادامه پیدا می کرد. زندگی ادامه پیدا می کرد. زمین و قوانین مسخره اش ادامه پیدا می کردند و من هم خفاش نمی شدم.

  • ۹۵/۰۸/۲۹
  • ندا سین

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی